Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać zlewozmywak - okrągły czy prostokątny?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 30.06.2020, Data aktualizacji: 03.10.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

Jak wybrać zlewozmywak?
Zlewozmywak – jaki wybrać do domu - okrągły czy prostokątny, jednokomorowy lub dwukomorowy? Czytaj więcej na RynekPierowtny.pl.

Zlewozmywak to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni. Oprócz spełniania swojej tradycyjnej roli, może stać się również ozdobą pomieszczenia. Dawne żeliwne modele odeszły już w niepamięć. Dziś zlew kuchenny jest wyprodukowany z lekkich i praktycznych oraz designerskich materiałów. Wybór zlewozmywaka nie ogranicza się jedynie do tej kwestii.

Równie ważne są inne parametry, jak wymiary, kształt czy montaż. W tym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie zlewu kuchennego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie wymiary powinien mieć zlewozmywak
  • jak go zamontować
  • jaki materiał będzie najbardziej wytrzymały

Zlewozmywak można umieścić przy ścianie, w narożniku czy kuchennej wyspie. Najważniejsze jest natomiast zamontowanie go w centralnym punkcie kuchni, ponieważ korzystamy z niego codziennie. Najlepiej sprawdza się pomiędzy lodówka a kuchenką.

Zlewozmywak - wymiary

Szerokość zlewu powinno się dostosować do planowanej zabudowy kuchennej. Najważniejsze, aby nie był szerszy od szerokości szafki, ponieważ może to powodować zawilgocenie, nieszczelności, a co się z tym bezpośrednio wiąże – późniejsze niszczenie mebli. Typowa głębokość mieści się zwykle w 50 cm, a samej komory w 15-20 cm.

Można oczywiście zamówić zlew zgodnie z indywidualnymi wymiarami, które będą dostosowane do naszych wymagań. Już na etapie wyboru zlewozmywaka warto rozważyć zakup rozdrabniacza odpadów organicznych. Młynek do zlewu można zamontować samodzielnie, konieczny jednak będzie zakup zlewozmywaka o odpowiednich wymiarach. Powinien on posiadać odpływ o szerokości wynoszącej minimum 90-92 milimetrów.

Zlewozmywak - kształt

Najpopularniejszym kształtem zlewozmywaków jest oczywiście tradycyjny kwadratowy lub prostokątny. Coraz częściej decydujemy się także na owalne, okrągłe czy te o nieregularnych kształtach. Najmniej miejsca zajmuje zlew okrągły. Jest też najłatwiejszy w utrzymaniu czystości. Najpopularniejsze, prostokątne modele są najpraktyczniejsze, ponieważ zmieścimy tam większe naczynia, jak np. blachę z piekarnika.

Zlew jednokomorowy czy zlew dwukomorowy?

Do niewielkich pomieszczeń oraz dla singli najlepiej sprawdzi się zlew jednokomorowy. Jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli w domu mamy zmywarkę. Jest on wyposażony w jedną komorę podstawową z odpływem. Warty uwagi jest również zlew jednokomorowy z ociekaczem. Popularnym rozwiązaniem są te 1,5 komorowe. Takie modele są dodatkowo wyposażone w jedną komorę pomocniczą (mniejszą) z odpływem. W niej z łatwością wypłuczemy warzywa czy umyjemy sztućce. Zlew dwukomorowy to z kolei rozwiązanie idealne dla większej rodziny. Jest niezbędny tam, gdzie naczynia zmywa się ręcznie. Komory mogą być różnych rozmiarów lub takich samych.

zlewozmywak jednokomorowy

Zlewozmywak - materiał

Zlewozmywak stalowy jest najpopularniejszy. Wykonuje się go z nierdzewnej stali chromowo-niklowej o gładkiej (tzw. jedwab) lub nieco chropowatej powierzchni (tzw. faktura len). Jego zaletami jest łatwość utrzymania czystości, odporność na odbarwienia oraz niskie i wysokie temperatury.

Zlewozmywak granitowy jest również bardzo często wybierany, ponieważ wyróżnia się eleganckim wyglądem, który doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy aranżacyjne. Dostępny jest w wielu kolorach. Mimo iż jest łatwy w utrzymaniu czystości, wymaga regularnej pielęgnacji, ponieważ często powstają na nim osady z kamienia. Minusem jest duża masa, która często wymaga wzmocnionej konstrukcji szafki. Zlewozmywak granitowy jest nieco droższym rozwiązaniem od zlewów stalowych.

Ceramiczne zlewy kuchenne są określane jako jedne z najlepszych. Mają dobrą cenę i długą gwarancję. Są niezwykle odporne na zarysowania i odbarwienia. W dodatku łatwo utrzymać je w czystości – nie rdzewieją i nie osadza się na nich kamień.  

Zlewozmywak - montaż

Zlew kuchenny nakładany - najczęściej tworzony jest ze stali emaliowanej lub nierdzewnej. Kształtem jest zbliżony do prostokąta, tak aby był dostosowany do szafek. Jest najprostszy w montażu, ponieważ umieszcza się go tylko na górze szafki. Niestety, z czasem użytkowania mogą powstawać nieszczelności.

Kolejny rodzaj to zlewozmywak wbudowany w blat, inaczej wpuszczany. Aby go zamontować konieczne jest wykonanie otworu w blacie, ale dzięki temu jest spójny i idealnie dopasowany. Możemy wybierać spośród wielu kształtów. Jego odmianą jest zlewozmywak zintegrowany, który tworzy całość z blatem. Wykonuje się go na zamówienie, z materiałów takich jak stal lub kompozyty. Jest to natomiast droższe rozwiązanie.

Możemy wybrać również zlew kuchenny podwieszany, który montowany jest od dołu. Wtedy mamy możliwość wyboru dowolnego kształtu i wielkości, a także ilość komór i ich rozstaw. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i trwałe. Stwarza mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Niestety instalacja jest dość skomplikowana, dlatego powinna być wykonywana przez fachowców.

Zlew narożny ma zwykle kształt litery L. Sprawdza się szczególnie w małych kuchniach. Jednak do jego montażu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie blatu.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023